هیئت محبان الزهرا (س)

هیئت محبان الزهرا (س)

هیئت محبان الزهرا (س) در سال 1371 هجری شمسی (1413 ه.ق) توسط هفت  نفر از جوانان عاشق اهل بیت (علیهما سلام) به منظور تعظیم شعائر دینی و برپایی مراسمات مذهبی و با عشق و ارادت به بانوی پرهیزکاران حضرت فاطمه زهرا (س) تشکیل شد.

جلسات ابتدائی هیئت در شب های سه شنبه با قرائت دعای توسل، سخنرانی و ذکر مصیبت در منازل اعضای هسئت برپا گردید و پس از گذشت هفت سال به دلیل استقبال فراوان از برنامه های هفتگیهیئت تصمیم به خرید محلی ثابت برای برگزاری مراسمات مذهبی هیئت گرفته شد و به محل کنونی موسسه در محله تختی منتقل شد. ساختمانی قدیمی که با کمک اهالی هیئت دست به بازسازی آن زده شد و در سال 83 ساختمان کنونی افتتاح گردید.

برنامه های ثابت هیئت در دهه اول محرم به مدت سیزده شب در منازل، دهه اول و دوم فاطمیه، دهه اول صفر، غدیریه 5 شب، سی شب قرائت قرآن در ماه مبارک رمضان و سه شب احیاء است که با حضور دو هزار نفر از عاشقان ائمه اطهار  برگزار می شود. دسته های عزاداری نیز در روزهایشهادت ائمه از جمله تاسوعا و عاشورا و شهادت حضرت زهرا و شهادت امام جعفرصادق تشکیل و در خیابان های محله به عزاداری می پردازند و در شب شهادت و ولادت دیگر ائمه نیز همه ساله در منازل اعضای محترم هیئت، مجالسی پر شور برگزار می گردد.

هیئت محبان الزهرا (س) با برپائی کاروان های زیارتی چون کاروان زیارتی امام رضا در پنج شب ایام زیارت مخصوص امام رضا (ع) به سمت حرم رضوی رهسپار می گردند و کاروان زیارتی سیدالشهدا نیز مصادف با اربعین حسینی به عتبات عالیات اعزام می شوند. از جمله نیات پاک در مسیر این زیارت معنوی پیاده از نجف به سمت کربلا عازم می شوند.

سخنرانان شهیر و به نامی با حضور خود رد این هیئت گرمابخش مجالس برپا شده بوده اند که از آن جمله می توان به آقای هاشمی نژاد، آقای شیخ حسین انصاریان، حاج آقا سید محمد علی غروی، آقا سید حسین امامی، حاج آقا شیخ عباس اخوان، جورابچی، شجاعی، الهی، سید علی مومنی و …اشاره کرد.

هئیت محبان الزهرا (س) همچنین در طول سال و در اعیاد معززی چون ولادت حضرت زهرا، حضرت امیرالمونین، عید غدیر، نیمه شعبان و .. مراسم جشنی نیز در محل هیئت برپا می نماید.

هئیت محبان الزهرا (س) دارای هفت عضو اصلی هیئت امنا و یک عضو علی البدل است که هر دو سال یکبار و در شب شهادت امام جعفر صادق (ع) با حضور دویست عضو اصلی هیئت  انتخابات آن برگزار می گردد.

 

لازم به ذکر است مراسماتی که با حضور و سخنرانی حاج آقا انصاریان و هاشمی نژاد تشکیل شده اند نیز از شبکه های سیما پخش گردیده است و محصولات رسانه ای برخی از سخنرانی های مذهبی این هیئت نیز در فروشگاه های عرضه محصولات فرهنگی قابل تهیه است.